Az eper a kedvenc gyümölcsöm. A tavasz beköszöntével –talán nem tévedek, ha azt gondolom, vannak így még páran- alig várom az első igazán zamatos gyümölcsöket, melyeknek nem csak az íze, hanem fantasztikus színe is elvarázsol.
Nem véletlen, hogy -blogom indulási időpontjának is megfelelve- az első bejegyzésemet az eper ihlette.
Tulajdonképpen trivialitás és tagadhatatlan, hogy a színek hatnak ránk, de hogy mennyire, azt sokszor nem is gondolnánk, hisz sokszor nem is vagyunk tudatában. Érdemes lenne vele többet foglalkozni. Ha jobban tudatában lennénk a színek hatásainak, előnyünkre fordíthatnánk. Az ősi Egyiptomban léteztek ún. „színgyógyászok”, akik színterápiával gyógyították pácienseiket.
...
Na de milyen színe is van az epernek? Létezik-e eperszín, mint olyan? A válasz az, hogy létezik. Az eperszín a vörös színtartomány része, üdepiros, kissé rózsaszínbe hajló.
A vörös egyébként a gyógyító színek egyike, jelentése kettős; magában hordozza a növekedést és a pusztulást is. Jellemzi a kreativitás, a dinamizmus, az aktivitás, az adrenalin, az akaraterő.
Gyógyító hatásáról így írnak: „Vitalitást sugároz, de a pusztulást is jelképezheti. Jó méregtelenítő, kitisztítja elménkből, testünkből a negatív szemléletet. Képes fellazítani az izmokat, ízületeket. Azok számára, akik könnyen megfáznak, nagyon hatásos lehet ez a szín. Ha valaki esetleg stresszben él, esetleg szívbeteg, kerülje el. A vörös szín képes biztosítani számunkra azt a plusz löketet, amely céljaink elérésére sarkall.”
Mivel az eperszín a vörös szín útja a rózsaszín irányába, benne vannak annak hatásai is; ezáltal nőiesességet, kedvességet, romantikát, lelki szépséget, szeretetet, együttérzést jelképez, továbbá képes pihentetni a fizikai testet.
...
Az eperszínt hogy lehet a lakásba csempészni és melyik helyiségekben jöhet szóba?
Jellemzően kislányok szobájában jelenik meg, nem csak a szín, hanem a forma is. Azonban vigyázni kell vele, hogy túlzásokba ne essünk, hisz a vörös izgató hatása nem feltétlenül hat jól a gyermeki lélekre.
De rugaszkodjunk most el az eperszín csodás, ámde szinte mindennapos alkalmazásától. Ne féljünk tőle! Használható mindenütt, ahol a vörös összes árnyalata, a lakás szinte minden helyiségében. Az alap vöröshöz viszonyítva hatása kevésbé erőteljes, ugyanakkor a nőiesebb vonalat képvisel.
Mindezek alapján az eperszínt olyan homogén enteriőrökbe javaslom, ahol üde színfoltként hathat és valami hasonló érzetet kelt, mint mikor beleharapunk egy zamatos gyümölcsbe. Lehet szó hangsúlyos alapdarabról, vagy cserélhető kiegészítőkről.
Nagyon jól passzol a fehérhez, krémszínekhez, szürkéhez, barnához, feketéhez, illetve a felsorolt színek által alkotott monokróm színvilághoz.
Harmónikus látványt nyújt ebben a szürke-fehér környezetben:
vagy akár egy loftban, a „rideg” betonon (saját terv):
Halványkékkel kombinálva, gyerekszobában klasszikusan:
A vörös komplementer színével a zölddel önmagában kissé agresszív hatást kelthet, azonban például egy alapvetően világos környezetben a két szín együtt harmónius képet nyújthat.
Hmmm... s a nagy kedvencem; a csoki eperrel a lakásban is megállja helyét (saját terv):
Hófehér konyhák csodás kiegészítői lehetnek a következő darabok:
A nappalit feldobhatjuk az alábbiakhoz hasonló üde színű kiegészítőkkel:
A teraszon, vagy a kertben egy csodás eperszín napernyő alatt milyen jó lehet eperfagyit enni:
S végül -ha már lúd, legyen kövér- íme egy csodás tűzött kanapé, amely valóban egy nagy halom eperre emlékeztet:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése